Aziz Okuyucu

0
Sayı: Nisan 2016

Kapağımıza bir kere daha “mü’minler arası ilişkiler”i aldık.
Ve Rasulullah sallallahü aleyhi ve sellem Efendimizin bütün zamanların mü’minlerinin önüne koyduğu o unutulmaz ölçüyü:
“İman etmedikçe cennete giremezsiniz, birbirinizi sevmedikçe de tam iman etmiş olmazsınız.”
Bu kadar net, bu kadar kesin bir ölçü.
Zaman zaman “İslam kardeşliği” üzerine söz söylemek gerektiğinde “Rasulullah’ın elinden tutar gibi” ifadesini kullanıyoruz.
Yani kalblerimiz biraz dokunsun Rasulullah’a ki, oradan nasıl bir feyz, enerji, elektrik, ne denirse, onu içimizde bir titreşim halinde hissedelim.
Değilse bazan “Acaba yürekler bütün bütün kurudu mu?” sorusunu sorduracak durumlarla karşı karşıya kalıyoruz.
Rasulullah’ın elinden tutabilseydik, Kur’an’daki “Allah’ a sarılın” çağrısına uyabilseydik, “Allah’a koşun” çağrısı içimizde bir heyecan kaynamasına yol açabilseydi, birbirimizi vurmazdık, birbirimizi öldürüp etini çiğnemezdik, birbirimizle alakayı kesmezdik,  dünyanın öbür ucundaki Müslümanı değil, yanıbaşımızdaki Müslümanı düşman eline bırakmazdık, mü’minlerle ilişkimiz serapa sevgi ilişkisi olurdu...
Evet birbirimize yönelik sevgi ilişkisini imanımızdaki kıvam ile birlikte değerlendirirdik.
Kapağımıza bir camiden çekilmiş, kıyamda, saf saf olmuş mü’minler görüntüsünu aldık. Yeryüzünde böyle yüzbinlerce cami var. Bu saflar nerede ise omuzları eksitecek boyutta öylesine sık dokunmuş olacak ki, iki mü’min arasına girmek için şeytan bir aralık bulamayacak. Sanki kalbler kenetlenecek birbirine. Bir duvarın tuğlaları gibi.  
Nasıl dünyada camilerde saf saf olmuş mü’minlerin kalbleri birbirine öylesine kenetlenmiş mi? Safların nizamı kalblerde de var mı?
Rasulullah (s.a.v.) yüzlerce sene öncesinden uyarıyor:
Birbirimizi sevmedikçe cennet yok!   
Düşünelim ki bizi Allah Teala kardeş kılmış ve biz birbirimizin boynunu vurur hale gelmişiz. Ne oldu bize? Hangimizde ne var ki kardeşlik hukuku tarümar olmuş?
Haydi, şimdi yeniden toparlanma zamanı.
Kalblerimizi toparlama zamanı. İmanımızı ve sevgilerimizi yenileme zamanı.
Gerçek mü’min kıvamına erme zamanı.
Rabbimiz yolumuzu kolaylaştırsın. Amin!
*
Nisan’ın 8’iyle birlikte Üç Aylar’a giriyoruz. 7 Nisan Perşembe günü, Regaib Kandili’ni idrak edeceğiz inşallah. Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.)’in: “-Ey Yüce Allahım! Bize Receb’i ve Şa’ban’ı mübarek kıl ve bizi Ramazan’a kavuştur.” duası dilimizden eksik olmasın.
Sizleri Altınoluk’la başbaşa bırakıyor, saygılar sunuyoruz. Allah’a emanet olunu

 

Yorum Yazın

Arşiv

TÜM YILLARI GÖR

Facebook