Kalbi Korumak

0
Kalbi Korumak - Cemal Nar
Sayı : - Eylül 2017

Köşe Taşı Yazıları - Cemal Nar

Kalbi Korumak

Sayı : 379 - Eylül 2017


İslam ahlakçıları iyi veya kötü huyların bulaşıcı hastalıklar gibi sirayet edici olduğunu söylerler. Onun için de “Sadıklarla, iyilerle beraber olun. Kötü kişilerle beraber olmayın, özellikle de kucaklaşmayın, kalp kalbe oturmayın” derler.

Çünkü iyilerle olan beraberlikler ve karşı karşıya oturmalardan nur yansırmış gönüllerden gönüllere. Kapkara kalplerden de karşıdaki kalplere kir akarmış. Buna tasavvufta “in’ikas” ve “insibağ” diyorlar. “Yansıma” ve “boyanma” diye çevirebiliriz herhalde.

Kur’an-ı Kerimde onca ayet var iyilerle beraber olmaya, zalimlerden kalbi ve kalıbı korumaya dair. Boşuna değil bu emirler, tavsiyeler…

Kaldı ki hassas insanların hissedeceği, içinde duyup farkına varacağı şeylerdir bunlar. Boşuna mı söylerler şairler, şarkılarda, türkülerde bile var, “gönülden gönüle bir gizli yol” bulunduğu, “kalp kalbe karşı derler” olduğu gerçeği…

Kaba ve katı kalpler, ham ruhlar, eskiden güler geçerlerdi böyle bilgilere. Ama artık gülemeyecekler, çünkü insandan insana geçen pozitif ve negatif ışınların, enerjilerin resmini bile çekiyorlar artık.

Yorum Yazın

Facebook