KİTAP VE DERGİ

0

Size ve  Evladınıza

MUTLU YUVA

Diyanet İşleri Başkanlığı İstanbul Başvaizi Mustafa Akgül Hoca’nın ‘Mutlu Yuva’ isimli eseri yayınlandı. Kutup Yıldızı Yayınları arasından çıkan kitabın adı Size ve Evladınıza üst başlığını taşıyor. İnsanın olduğu yerde bazı problemlerin olması her zaman mümkün. Ancak önemli olan bu problemleri en aza indirmek ve itidalli bir yol benimsemek olmalı.

‘Mutlu Yuva’ isimli eserde yazar, aile hayatı ile ilgili isabetli tespitlerde bulunuyor. Kitap, cep kitapçığı şeklinde tasarlanmış. Kısa bir önsözden sonra takdim ve okuyucu görüşlerine yer veriyor.

Kitabın başında iki önemli tespitte bulunuyor yazar; seksen sene evvelki manzara ve şimdi her şey var huzur yok başlığı ile evlilik anlayışındaki değişimleri, bozulmaları ve bu konudaki beklentileri ele alıyor.

Mutlu Yuva için yapılması gerekenler? başlığı ile aslında kitabın ana omurgasını oluşturan can alıcı soruyu soruyor. Ve kitabı oluşturan üç ana başlıkta bir manada bu sorunun cevabını bulmaya çalışıyor. Evlilik öncesi yapılacak işler başlığı altında evliliği hangi temeller üzerine kurmak gerektiğini ifade ediyor. Mükemmeli aramanın doğru olmadığını, mükemmel görünenden sakınılması gerektiğini, evliliği geciktirmenin sakıncalarını ve evlilikte anne-babanın görüşünün mutlaka alınması gerektiğinin altını çiziyor.

Evlilik başladıktan sonra dikkat edilecek hususlar? başlığı altında ise eşler arası hak konusu, eşler arası sırlar, tartışmalarda dikkat edilecek hususlar, özür dilemek, teşekkür etmek, internetin afetleri gibi evlilikte duygusal soğukluk oluşturacak konulardan uzak durulması gerektiğini ifade ediyor.

Üçüncü ve son bölümde ise evlilik, yıkılmaya yüz tutmuş ise neler yapılmalı sorusuna cevap arıyor. Yazar, evliliğin sadece dünya için olmadığını, evliliği kurtarmanın yollarını aranmasını ve son kararı vermeden önce iyi düşünülmesi gerektiğini, mutlaka bir büyüğe sorulmasının zaruri olduğunu ifade ediyor. Kitap ele aldığı konularla, günümüzün problemli evliliklerine reçete mahiyetini taşıyor.

 

Kolay Anlaşılır, Uygulamalı

 ZEKÂTIN ÖZETİ

Mustafa Akgül Hoca’nın pratik olarak hazırladığı kitaplardan biri de Kolay anlaşılır, Uygulamalı Zekâtın Özeti isimli kitap. Kitap kısa ve özet bir şekilde cep kitabı şeklinde tasarlanmış. Renkli ve fotoğraflarla zenginleştirilmiş olan çalışma birçok insana karmaşık gelen zekât ve zekâta dair konuları pratik ve anlaşılır bir üslupla ele almış. Dini yayınlar içerisinde her konuya ait müstakil bir kitabın olduğunu ancak zekâtla ilgili anlaşılır kitapların az olduğuna dikkat çeken yazar, zekât konusunun toplumda sarih bir şekilde anlaşılması için kitabı bu formatta hazırladığını ifade ediyor.

Zekâtla ilgili ayetleri verdikten sonra kitabını üç ana konu üzerine inşa ediyor: Veren yani zengin. Mal ve Alan yani fakir konu başlıkları ile ifade edilen konular her biri kendi içinde tafsilatlı bir şekilde anlatılıyor.

Zengin olmanın İslam açısından sorumluluklarına temas ettikten sonra hangi mallardan zekât gerekmez? sorusunun cevabını araştırıyor. Toprak ürünlerinin zekâtı, hayvanlardan verilen zekât gibi konuları açıklığa kavuşturduktan sonra zekâtın günü konusunu da ele alıyor.

Üçüncü ve son bölümde ise kimlerin zekât alabileceğini, kimlerin alamayacağını ve bir fakire ne kadar zekâtın verilmesi gerektiğini ifade ettikten sonra zekâtın iki temel şartının niyet ve temlik olduğunu ifade ediyor.

Zekâtın Özeti kitabı, geniş ilmihal bilgilerini anlamakta zorlanan ama zekât kaygısın taşıyan herkese bir rehber niteliğini taşıyor.

 

İsteme adresi: Mustafa Akgül Tel: (0532) 615 12 25 • E-mail: vaizmustafa@gmail.com

 

Yorum Yazın

Facebook