Bir Yolculuk Okuması

0
Sayı: Temmuz 2013

Bu kez saadetin aslını öğrenmek için saadetli asra gittik. Önümüze kutlu bir yolculuğun hikayesi çıktı. Varlıklardan, Kur’ân ayetlerinden, Yusuf’un (a.s.) kardeşlerinden aileye dair derslerimizi almıştık. Şimdi de bir yolculuk okuması yaparak dersimizi almaya çalışacağız inşallah.

Bir yol, iki yolcu ve zor bir yolculuk. Arkada düşman önlerinde uzunca bir yol. Uzunca bir yolculuğun yorgunluğu var üzerlerinde. Bir ara dinlenmeye karar veriyorlar. Bir yer bulunur. Yolculardan biri diğerine zarar gelmesin diye içeri önce girer. Temizler içeriyi. Sevdiğine zarar gelmemesi için kapatır tüm delikleri. Ve son deliği de kendi eliyle kapatır ta sevdiği zarar görmesin. Hepiniz bilirsiniz bu yolculuğu ve bu yolculuğun mübarek yolcularını. Biri En sevgilidir (a.s), diğeri de En sevgili’nin sevgilisi Ebubekir (r.a).

Şimdi de etrafımızda devamlı gördüğümüz hikayelerden birini okuyalım. Bir yol, iki yolcu ve zor bir yolculuk. Arkalarında yılların omuzlarına yüklediği yükler ve gençliğin hareketliliği var. Yılların verdiği yorgunluğu bir nebze de olsa üzerlerinden atmak ve gençliğin verdiği hareketliliği bir yana bırakarak sukunete ermek için ve bu uzun, meşakkatli hayat yolunu yalnız yürümemek için yola birlikte devam etmeye karar verirler. Dedik ya yol uzun ve yorucu. Engellerle, çukurlarla dolu. Ve birlikte yürümek fedakarlık ister.

Birbirine çok benzeyen iki yolculuk. Zaman ve kişiler farklı sadece. Birbirini seven iki insan. Uzun ve zor bir yolculuk. En Sevgili (a.s.)’nin sevgilisi Ebubekir (r.a.) bize çağlar ötesinden bir ders verir. Yolu birlikte yürümeye karar veren ve birbirini sevenlere…

Şimdi ders vakti.

Ebubekir (r.a.) sevdiğine zarar gelmemesi için O’ndan bir adım öne geçerek O’na zarar verebilecek delikleri kapatmaya çalışmıştır. Delikleri kapatacak bir şey bulamayınca da kendi bedenini, kendi varlığını siper etmiştir sevdiğine. Bu hikayeyle çağlar öncesinden bize sevdiğimize nasıl davranacağımız gösterilmiştir.

Peki biz sevdiğimize zarar gelecek delikleri kapattık mı? O zarar görmesin diye kendimizi attık mı ortaya? O iyi olsun diye bizi ısıran yılanlara sessizce dayanabildik mi?

Yolculuk uzun ve zor ama Ebubekir’inizi bulduysanız, yolculuk bir o kadar güzel ve güvenlidir.

Ebubekir’ini bulmak…

Ebubekir olmak…

Ne zor değil mi?

Yorum Yazın

Arşiv

TÜM YILLARI GÖR

Facebook