Nereye Kaçacaksın?

0
Sayı: Temmuz 2020
Nereye Kaçacaksın?

Kıyametin dehşeti karşısında şaşkına dönen insanın halini Mevlâ şöyle belirtiyor: “O gün insan; kaçacak yer neresi der. Hayır, hayır! Kaçıp sığınılacak yer yoktur. O gün varıp durulacak yer sadece Rabbinin huzurudur.” (Kıyame, 10-12)
Biz zaman zaman kıyametin dehşet ve telaşını önceden bu dünyada da yaşıyoruz. Topyekûn bastıran bir felaket karşısında kaçacak yer, başımızı sokacak sığınak, barınak arıyoruz. Zengin-fakir, güçlü-güçsüz, amir-memur, genç-ihtiyar herkes çaresizliğe düşüyor.
Son yaşadığımız Korona Virüs salgını dünya çapında herkese bu çaresizliği yaşattı. Kaçacak yer kalmadı. Bazı mahalli felaketler olunca zenginler daha güvenli ülkelere kaçar, servetleri sayesinde oralarda hayatlarını sürdürürler, tehlikeden emin olurlardı. Fakat bu salgın karşısında kimseye kaçacak yer kalmadı. Hiçbir şeyin para etmediği görüldü. Gücün, servetin, iktidarın bir işe yaramadığı anlaşıldı.
Beşer planında bazı tedbirler almanın yanında asıl sığınak ve barınağın Allah olduğunda şüphe yoktur. Doğru adres O’dur. “O halde Allah’a koşun.” (Zariyat, 50) Arap şairi ne güzel söylemiş:
“Sabret, yoktur bu dünyada
baki kalan,
Yoktur seni Allah’ın 
kazasından koruyan.”
Ahirette de dönüş sadece O’na, dünyada da yalvarış sadece O’nadır. Bize insanlığı, ebedi gerçekleri öğreten Hz. Peygamber (s.a.v.) en sıkıntılı anlarında daima O’na iltica etmiş “Senden başka sığınak ve korunak yoktur”, “Aczimi Sana arz ediyorum” diyerek engin sabrı ve tevekkülü sayesinde dünyanın en büyük inkılabını gerçekleştirmiştir. Allah’a sığınmak insanı güçlü kılar. Çünkü gücün, kuvvetin kaynağına sığınmış oluyorsunuz.
Yaşadığımız bu korona salgını bize adeta kıyamet sahnesini yaşattı: “O gün kişi kardeşinden, annesinden, babasından, eşinden ve çocuklarından kaçacak. O gün herkesin kendine yetip artacak bir derdi vardır.” (Abese, 34-37)

...

 

Yazının Devamını Altınoluk Dergisinden Okuyabilirsiniz.

Yorum Yazın

Arşiv

TÜM YILLARI GÖR

Facebook