SUNUŞ

0
SUNUŞ - Altınoluk
Sayı : - Ocak 2015

Aziz Okuyucu

Miladi 2015’teyiz.

Bir 365 günü daha geride bıraktık. Amel defterimize bir yıllık yazıyı daha yazdırdık. Ahiret alemine biraz daha yaklaştık. Ne kadar acaba bizim için tayin edilen ömür süresi ve önümüzde ne kadarlık zaman kaldı?

Altınoluk’un çıkış safhasından itibaren her şekilde içinde yer alan bir gönül dostumuz, kardeşimiz, Fahreddin Tivnikli Bey’i dâr-ı bekâya uğurladık geçtiğimiz ay içinde.

Fahreddin Bey’in Altınoluk’la ilişkisi öyle böyle bir ilişki değildi. Her ay onun adına, mesela belki Rusya’daki bir cezaevine, belki Filipinler’deki bir Müslümana, belki İtalya’daki bir mü’mine, Edirne’deki bir üniversite öğrencisine Altınoluk ulaştığını düşünün. Altınoluk’un ihtiva ettiği mesajı binlerce yürekte çoğaltan bir insandı Fahreddin Bey.

O gitti. Yaşı 59’du. Kimin ne garantisi var ki, 59 yıla ulaşmaya?

Bu sayımızın kapağına “Hayatta iken ‘İnna lillah – Biz Allah’a aitiz’ diyebilmek” ifadesini koyduk.

Altınoluk camiası şahittir ki, Fahreddin Bey, böyle bir hassasiyeti, en genç yıllarından başlayarak taşıyan bir insandı.

Ağır hastalık günlerinde hep “İnna lillah” dedi sanki. “Kahrın da hoş, lütfun da hoş” sözü var ya, o sözü bile Fahreddin Bey, sanki hiç “Kahr”ı anmadan dillendirdi. “Rabbimiz hep rahmetiyle muamele ediyor.” dedi.

“Fa’tebiru ya üli’l ebsar – Ey basiret sahipleri ibret alın” denir içimizden birisi ahiret yolculuğuna çıktığında.

İçimizden birisi, evet. Sanki hemen yanınızdayken, Azrail Aleyhisselam’ın seçip götürmesi gibi bir durum. “Bak işte, dünya hayatı fani” diye dellal çağırır gibi. “Bak işte, yanı başından göçtü gitti” der gibi. “Kendine gel, uyan, gideceğin yere hazırlan” der gibi.

Gidenler için söyleme yalnız “İnna lillah”ı. Kendin için söyle bir.

Gidenler için “İnna lillah” demek, katlanmayı, razı olmayı ifade ediyor, boyun eğmeyi, teslim olmayı ifade ediyor. Bu da gerekli. Yüreklerin selamete ermesi, sükun bulması için.

Ama hayatta iken “İnna lillah” demek, hayat için adanma anlamına geliyor. “Can da mal da Allah yolunda” gibi bir adanış.

Bir yılın başında – sonunda, hayat muhasebesi yapmak bâbında, elimizi şakağımıza koyup düşünelim diye Altınoluk, önce kendi yüreğine, beraberinde okuyucularının, dostlarının yüreğine seslenmek istedi.

Fahreddin Bey de, ebediyyet yolculuğuna çıkarken, bir hizmet daha yaparak, bize böyle bir ikâzı bırakarak Hakk’a yürüdü.

Ne diyelim, Fuzuli en güzelini söylemiş “Canı Canan dilemiş, vermemek olmaz ey dil, Ne niza eyleyelim, ol ne senindir ne benim.”

Sizleri yeni bir Altınoluk’la başbaşa bırakıyor, saygılar sunuyoruz. Allah’a emanet olunuz.

Yorum Yazın

Facebook