İslam’ın Ailesi Son Kurtuluş Limanıdır

İnsanın heva ve hevesini ilah edindiği zamanlarda yaşıyoruz. Adının önünde güya düşünür sıfatı olanlar teknolojinin geldiği seviyeyi işaret ediyor ve “tanrı-insan” çığlıkları atıyorlar. İnsanın kendisini merkeze alarak başladığı yolculuğun salim bir yerde nihayet bulması mümkün değildi zaten. Bir felakete doğru doludizgin gidiyoruz; bu, bir cinnet halidir. Cinnet kelimesi, azgın ve sapkın kimilerinin indiği bir çukuru işaret etmiyor sadece… Her devirde böylelerine tesadüf edilmiştir. Cinnet, azgın ve sapkınlığın norm haline gelmesini, normal görülmesini ifade ediyor ki esas felaket budur.

Cinnet halinin bir tezahürü erkekliğin düşmanlaştırılmasıdır. Kadına şiddet gibi kimsenin kabul etmeyeceği bir olgu da, erkek ve kadın cinsi dışındaki cinslere özgürlük(!) tezi de aynı gayeye matuf pompalanan hezeyanlardır. Erkeğin olmadığı bir dünya hayalindekiler cinsiyetsiz bir topluma erişerek sözde şiddeti ortadan kaldıracaklarını iddia ediyorlar. Feministinden cinsiyetsizine, sapkınından münkirine hepsi aynı cephede yeni medya mecralarının avantajlarını kullanarak sinsi, sistematik ve yıkıcı bir propaganda faaliyeti yürütüyorlar.

Aile kurumuna yönelik saldırılar da aynı cinnet cephesi tarafından organize ediliyor. Erkek ve kadın cinsinin fıtrî beraberliğini istemeyenler sapkın alternatiflerle aile tarifini genişletmeye çalışıyor, nikâhsız, çocuksuz ve yuvasız modellerle toplumun temeli olan ailenin içini boşaltıyorlar. Bu saldırının bir diğer boyutu da aileyi aile yapan değerlerin altının oyulmasıdır. Nikâhla aile kurmak, bir başkasının sorumluluğunu üstlenmek, çocuk dünyaya getirmek gibi değerlerimizi anlamsızlaştıran bu güruh sosyal dokumuzu zedeleyerek toplumumuzun geleceğini tehdit ediyor.

Altımızdaki zemin kayıyor. Aile son kalemizdir. Sapkın saldırıların karşısında durmak için ailemize sahip çıkmamız gerekiyor. Ailemize İslam’ın örnek ailelerini öğrenerek ve güzel örneklikleri hayatımıza tatbik ederek sahip çıkacağız. Dünyadaki cennet olan huzurlu aile yuvasının en güzel numuneleri İslam’ın aileleridir. Başta Rasûlullah sallallâhu aleyhi ve sellem Efendimizin ailesi olmak üzere Allah’a kulluk ile öne çıkmış, sevgi, huzur ve saygının buram buram teneffüs edildiği İslam aileleri sadece bizim için değil modernliğin cürufunda kalbi sıkışan herkes için bir kurtuluş limanıdır.

Fıtratın, mahremiyetin ve nezahetin koruyucusu ailenin nebevî ölçülere göre kurulması ve yürütülmesi bütün fesat planlarını akamete uğratacak en mühim iştir. İslam ailesi bu mânâda sadece neslimizin ve akıbetimizin değil aynı zamanda insanlığın da son kurtuluş kapısıdır. Yeni dönemde abonelerimize hediye kitap olarak takdim edeceğimiz “İslam’ın Örnek Aileleri” huzurlu aile yuvasının nasıl olması gerektiğine dair müşahhas misallerden oluşan kıymetli bir kitaptır. İlim yolunda gayreti ile yakından tanıdığımız Doç. Dr. Murat Kaya Hocamızın titiz çalışması ile ortaya çıkmış bu güzel kitabı size ve dostlarınıza tavsiye ederiz.

ALTINOLUK size, modern zamanlarda dervişçe bir duruşun koordinatlarını vermeye çalışan bir dost mektubudur. Dervişlik, bir kenara çekilip tesbihle meşgul olmak demek değildir. Şüphesiz bu ahir zaman fitnesinde o da makbul bir iştir ama daha makbulü sözünü hayatın üzerine yürüyerek şah söz yapma çabası içine girmek, iyiliği emretmek, kötülükten nehyetmektir. Bu güzel hale, birbirlerine hakkı ve sabrı tavsiye eden sâlihler ve sadıklarla beraber yürümeden eremeyeceğiz. Rabbimizden hepimizi bu maiyet ve seyre muvaffak kılmasını niyaz ediyor, bilvesile Mevlid Kandilinizi tebrik ediyoruz. Bir sonraki sayımızda buluşmak üzere Allah'a emanet olunuz.

 

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle