5G Ne Getirecek?

Düşünün, bir ortama girdiniz, bir iki dakika sonra sinirlerinizin gerildiğini, asabileştiğinizi hissetmeye başladınız. Peki, ya bu ortamdan kaçış imkânı olmasaydı?

Düşünün, bir ortama girdiniz, bir iki dakika sonra sinirlerinizin gerildiğini, asabileştiğinizi hissetmeye başladınız. Peki, ya bu ortamdan kaçış imkânı olmasaydı? Bir diğer ifade ile hissiyatınızı etkileyen ortamın dışına çıkmanın mümkün olduğu tek bir yer kalmasaydı? Ne demek mi istiyoruz? Davranışlarımıza hükmetmenin yolunu bulmak istiyorlar ve bunu gerçekleştirmelerini sağlayacak en önemli kilometre taşlarından birisi 5G olacak.

5G, İngilizce bir terim olup, açılımı; “5th Generation” yani “5. nesil” anlamına gelmektedir. Diğer bir deyişle, beşinci nesil mobil teknoloji ağıdır. Hali hazırda kullanmış olduğumuz 4G teknolojileri, 3G teknolojisinin devamı olarak telefonlarımıza dâhil oldu. 4.5G teknolojisi ile teorik olarak 100 Mbps değerlerinde internet hızı vaat edilmişti, pratikte bu hıza ulaşmak mümkün olmadı. 5G teknolojisi bütün mobil teknolojileri hız anlamında geride bırakacağa benziyor. 5G, 1Gbps ve 10Gbps arasında bir hız sağlayabilecek. Fakat 5G teknolojisinin en büyük vaadi hızdan öte sadece mobil cihazları değil, canlı ya da cansız hayatımızdaki tüm nesneleri internete bağlı hale getirebilecek olmasıdır.

Beşinci nesil mobil teknoloji ağı yüksek frekans ve yüksek bant genişliği kullanır. 4G, 3G’den 10 kat daha hızlı iken, 5G 4G’den yaklaşık 1000 kat daha hızlı olacaktır. Ancak bu tarzda yüksek veri transferi ve düşük gecikme hızı için, 5G baz istasyonlarının çok uzak mesafelere ulaşamayan kısa uzunluklu milimetrik dalgalarının, 4G’ye oranla daha sık döşenmesi ve ortalama her 150 metrede bir güçlendirici antenlerle desteklenmesi gerekmektedir. Hâlihazırda kırsal ve kentsel alanlarda konumlandırılmış sinyal iletici kulelere ek olarak da, 5G şebekeleri için frekans seviyelerini artırmak gerekeceğinden, sokak tabelalarına, sokak ışıklarına ve hatta posta kutularına yerleştirilmiş güçlendirici antenleri görmemiz de mümkün olacaktır.

Hayatımıza yeni girecek 5G bizim frekanslarla sürekli iletişim halinde kalmamızı sağlayacak. DNA üzerine araştırmalar yapılırken, bilim insanları insanın zaten frekanslarla bilgi alışverişi yapan bir sistem olduğunu fark ettiler. Aslında insan bir elektromanyetik organizma ve bedenimizdeki elektromanyetik alanlarımız, ahenkli bir dengeye sahip. Beynimiz bilgiyi elektrik olarak aktarmakta ve işlemektedir. Beynin hücre yapısı elektrik dalgaları şeklinde çalışmakta, beyin bilgiyi belirli bir frekans bandında işlemektedir. Bu açıdan her düşünce, her his birer frekanstır. İçerisi sinirli, asabi ve stresli kişilerle dolu bir ortama girdikten sonra bu hislerden etkilenmeniz asabiyet ve stres frekanslarının beyninize işlemesi iledir. İnsanlar günlük kullanımda buna, ortamın enerjisi, atmosfer, aura vb. isimler vermişlerdir.

Ruh ve beden sıhhatimizin tamamen kendisine bağlı olduğu bu dengeyi kablosuz internet teknolojileri (Wi-Fi) veya mobil veri teknolojiler bozmaktadır. Yayılan ve maruz kalınan bu frekanslar, elektromanyetik bir yapıda olan bizlerin dengesini bozunca ortaya bazı hastalıklar çıkmaktadır. Bu noktada gündelik işlerimizin vazgeçilmezi haline gelen ve bizleri bir bakıma kendisine bağımlı hale getirmiş olan, telefonlar, bilgisayarlar ya da başına “akıllı” kelimesi gelen birçok teknolojik cihazın bize ne kadar hizmet ettiği bedeni ve ruhi sıhhatimiz açısından sormamız gereken bir sorudur.

Yeni teknoloji 5G’yi de bu noktada sorgulamamız gerekiyor. 5G’nin olumlu özelliklerinin yanında, potansiyel tehlike ya da tehditlerle beraber hayatımıza gireceğini söylememiz mümkündür. 5G’nin çalışması için büyük kulelere gerek yoktur. Her köşede, her sokakta bulunabilir. Bunun anlamı 5G’siz bir alana asla çıkılamayacağıdır. İnsan beyninin işleyişini tamamen değiştirebilme kapasitesine sahip elektromanyetik bir etki alanının oluşacaktır. İnsan beyninin işleyişine tesir etmek, algılanan gerçekliği de değiştirmek demektir. Kişi isteğinin neden değiştiğini bile anlayamayacağı güdümlü bir ortamda yaşayacaktır. Davranışların teknoloji ile değiştirilebildiği ve insanların güdülebildiği bu yeni ortam uzun vade de, bir bakıma insanların 5G ve benzeri teknolojileri sorgulayamayacağı bir yeni dönemin başlamasına sebep olacaktır. Teknolojinin bizi eskisinden daha mutlu, daha huzurlu ve daha sağlıklı yaptığını düşünenler 5G ile başlayacak yeni dönemi sevinçle karşılayabilirler, çünkü artık ruhi ve bedeni kimyamızın çok daha hızlı değişebileceği ilginç bir döneme giriyoruz. Endişe ile takip ettiğimiz bu dönemin özelliklerini ve neler getirebileceğini paylaşmaya devam edeceğiz.

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle