Bakterilerin Etkisi Sandığımızdan Çok Daha Büyük Olabilir

Atmosfer mikrobiyal yaşam açısından oldukça zengindir. Bir gurup bilim adamının 2017 yılında yaptığı bir araştırmaya göre, Fransa'da bir dağın üzerindeki bulutlardan elde edilen su örneklerinde yaklaşık 28.000 bakteri türü tespit edildi. Son yıllarda yapılan araştırmalar bulutların içinde bazı bakterilerin metabolik olarak aktif olabileceğini gösteriyor. Örneğin Bir Bacillus türü, etrafında bir kılıf oluşturmak için atmosferde yüzen şekeri tüketebiliyor ve Bacillus türünün bu davranışına neden olarak ultraviyole ışınlardan korunmaya çalıştığı öne sürülüyor.

Bazı bilim adamları, bulutlardaki bakterilerinin Dünya'nın karbon ve azot döngülerine katkıda bulunduğundan ve hatta hava durumunu etkilediğinden şüpheleniyor. Mikroplar, buz kristallerini oluşturmaya, yağmur ve karı tetiklemeye neden olabilir.

Bakterilerin ve diğer mikroorganizmaların yeryüzünde önemli fonksiyonları ve etkileri var. Sadece yetişkin bir insanın kalın bağırsağında yaklaşık 2 kilo bakteri mevcut. Bu ise triyonlarca bakteri anlamına geliyor. Ancak mikroorganizmaların atmosferik olayları da etkileyebiliyor olması oldukça ilginç bir durum.

Atmosfere karışan bazı bakteri ve diğer mikroplar hava durumunu etkileyebilir.

Kaynak:

Cassie Martin, https://www.sciencenews.org/article/50-years-ago-scientists-suspected-microbes-flourished-clouds , Erişim:22.08.2021S

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle