Halat Çeken Galaksiler

30 yıldan fazla aktif olarak görev yapan Hubble Teleskopundan son günlerde ilginç bir görüntü geldi. Kardeş çekişmeleri sadece dünyada değil, bazen uzayda da olabiliyor. Geçtiğimiz günlerde Hubble Uzay Teleskopu, yaklaşık 800 milyon ışık yılı uzaklıktaki Lynx takımyıldızında bulunan ve birbirleriyle çekişen üçlü bir galaksi grubunu görüntüledi. Görüntüde 3 galaksinin çatışması yer alıyor. Galaksilerin tıpkı halat çekme oyunu oynayan insanlar gibi yerçekimlerinin gücünü kullanarak birbirlerini çektikleri görülüyor.

Savaşan üçüzlerin görüntüsü bir süredir bakımda olan Hubble Uzay Teleskopunun tekrar faaliyete girmesinden yaklaşık 2 hafta sonra kaydedildi. 15 yıl görev yapması düşünülen ve 1990 yılında faaliyete başlayan Hubble Uzay Teleskopunun 32. yılına girerken kaydettiği bu görüntü kendisinden beklenilenin oldukça ötesinde.

Çekim, NASA tarafından da "bonus" bir görüntü olarak tanımlandı. Hubble'ın gözlem zamanını olabildiğince verimli kullanmak için, teleskobun veri toplama programı bir bilgisayar algoritması kullanılarak yapay zeka ile destekleniyor. Yakalanan bu tür görüntüler ise bilim adamlarını oldukça heyecanlandırıyor.

Kaynak:

1.Erin FENNESY, https://www.popsci.com/space/hubble-telescope-snaps-triplet-galaxies/ , Erişim:20.08.2021

 

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle