Korona Virüs Sadece Bir Virüs mü?

İnsanlık dünya üzerindeki serüveni boyunca çeşitli hastalıklarla mücadele etti. Özellikle salgın hastalıklar insanlık tarihinde önemli bir yere sahiptir. İnsan nüfusunun artmasıyla bazı hastalıklar salgın şeklinde yayılmış ve toplu ölümlere neden olmuştur. Kara Ölüm (Veba Salgını), Kolera Pandemisi (birden fazla tekrar etmiştir), İspanyol Gribi, Rus Gribi, Çiçek Hastalığı, AIDS, Domuz Gribi, Asya Gribi vb. bu salgınlardan bazılarıdır.1

İnsanlık dünya üzerindeki serüveni boyunca çeşitli hastalıklarla mücadele etti. Özellikle salgın hastalıklar insanlık tarihinde önemli bir yere sahiptir. İnsan nüfusunun artmasıyla bazı hastalıklar salgın şeklinde yayılmış ve toplu ölümlere neden olmuştur. Kara Ölüm (Veba Salgını), Kolera Pandemisi (birden fazla tekrar etmiştir), İspanyol Gribi, Rus Gribi, Çiçek Hastalığı, AIDS, Domuz Gribi, Asya Gribi vb. bu salgınlardan bazılarıdır.1

Yaşadığımız dönemde bütün teknolojik gelişmelere rağmen salgın hastalıklar tehdit olmaya devam ediyor. Ebola, MERS, SARS, Sarı Humma, Rus Gribi, Hong Kong Gribi şeklindeki salgınlar yakın tarihte yaşadığımız hastalıklardan bazıları. Bugünlerde Çin’in Wuhan kentinden yayılan Covid-19 virüsünün yol açtığı hastalık da bir salgın hastalık. Hastalığın tespit edildiği ilk günden bugüne kadar bilanço 219,893 vaka, 8,978 ölüm, 85,769 iyileşme şeklinde. Büyük ihtimal siz bu yazıyı okurken sayılar artmış olacak.

Korona virüs salgını hızlı bir şekilde yayılıyor, ama daha hızlı yayılan ise korku ve panik. Acaba insanlar milyonlarca ölümlerin olduğu önceki salgınlarda şu anki kadar korku ve panik yaşıyorlar mıydı? Yoksa kitle iletişim araçlarının iyice yaygınlaşmış olması bu korku ve paniğe zemin mi oluşturuyor?

Aslında salgınlar sadece olumsuz sonuçlara yol açmazlar. Hastalıklara karşı oldukça hassas olan 14. yy Avrupası, Asya ile geliştirdiği ticari ilişkiler aracılığı ile Kara Ölüm (Black Death) adı verilen bir veba salgını ile tanışır. Kara Ölüm (Black Death) salgınının Avrupa popülasyonunu kırıp geçirdiği bilinir. Buna karşın bu pandemi pozitif sonuçlar da getirmiş, Avrupa toplumu üzerinde Rönesans’ın ve keşifler çağının ortaya çıkmasına neden olacak şekilde büyük değişiklikler oluşturmuştur. Kültür ve dini alanındaki yenilikler feodal sistemi bozar. Bilinen manadaki köleliğin ortadan kalkması, yeni sofistike bir ekonomik sistemin oluşması gibi durumlar Avrupa’nın Rönesans’ı yaşamasına katkı sağlamış olan Veba salgının sonuçlarıdır.2

Tabii bir süreç içerisinde gerçekleşen bir salgın toplumların alışkanlıklarını ve sosyal yapılarını kökünden etkileyebiliyor. Bugün gelinen noktada ise Korana virüs salgının bizatihi kendisi değil ama salgın üzerinden oluşturulan korku ve panik havasının aynı şekilde toplumları sosyolojik ve psikolojik açıdan derin değişikliklere uğratması uzak bir ihtimal değil. Bu durumda bazı kötü niyetli odakların toplumları planları dâhilinde şekillendirmek için bu korku ve paniği medya aracılığı ile beslemeleri, yaymaları ve milletleri yönlendirmeye çalışmaları sadece basit bir komplo teorisi olarak görülmemeli. Para sistemin değiştirilmesi, insanların dijital bir yalnızlığı itilmeleri ve asosyal hale getirilmeleri, özetle egemen şer güçlerin istedikleri bir istikamette bir toplum yapısının kurulmaya çalışılması, üzerinde düşünülmesi gereken bir konu.

Bu bağlamda mesela bugüne kadar üretilmiş zombi filmler nevinden eserlerin insanların bilinçaltını nasıl etkilediği ve paradigmalarını nasıl değiştirdiği sorusu da üzerinde önemle durulması bir gereken bir konudur. İnsanlar manipüle ediliyor ve paradigmaları değiştiriliyor. Dolayısıyla insan dünyaya hikmet penceresinden bakamadığı zaman bir savaş ihtimalinde ya da bir salgın başlangıcında çok çabuk korku ve panik atmosferine girebiliyor.

Bugün kitle iletişim araçlarının yaygınlaşmış olması ve insanlarının mananın peşinden ziyade refahın peşinde koşarak sürüleşmesi kaos, korku ve panik ortamının oluşmasını hızlandırıyor. Ne yazık ki akl-ı selim ile düşünmek gittikçe zorlaşıyor. Bu panik atmosferi ise niyeti hiç de iyi olmayan bazı odakların insanlık üzerindeki kötü emellerini gerçekleştirmelerini kolaylaştırıyor.

Şunu hiç unutmayalım, Hakîm ve Habir olan bir Allahımız var. Elimizden geldiği kadar tedbirlerimizi almalı ve tevekkül etmeye çalışmalıyız. Ama dünyanın daha kötü bir yer haline gelmesi için tetikte bekleyen insanların var olduğunu hiç unutmadan akl-ı selim  ile hareket etmemiz şarttır.

Dipnotlar: 1) LePan, N. , Visualizing the History of Pandemics, Healthcare, Visual Capitalist, 14 Mart 2020. 2) Franke, C. , The Black Death, an Unforeseen Exchange: Europe’s Encounter with Pandemic Sparked an Age of Exploration, Senior Division Historical Paper Paper Length: 2,495.

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle