33 YIL ÖNCE

0
Sayı: Şubat 2020
33 YIL ÖNCE

1987 Şubat  Sayı: 12
Vefatlarının sene-i devriyesi münasebetiyle sunduğumuz Mahmud Sami Ramazanoğlu -rahmetullahi aleyh- hakkındaki yazı dizisi gerçekten bütünleyici bir mana ifade etmektedir. Merhumun çok yakınındaki bir gönül erinin kaleminden okuyacağınız bu yazı dizişi, önümüze bir Allah dostunun şahsından verilen örneklerle, kendi şahsiyetimizi imar edeceğimiz, inşa edeceğimiz, terbiye edeceğîmiz bir dünya açacaktır. Burada, İslam’ ın nasıl telakki edildiğini, nasıl yaşandığını, nasıl insan hayatı ile bütünleştiğini, tevazuu, sabrı, Peygamber sevgisini, takvayı, hüznü, neş’eyi... mahviyet içindeki bir mü’minin güzel dünyasını görecek, ona doğru koşma şevki ile dolacağız. İslam’ın bunca badirelerle karşılaştığı bir dönemde, berrak bir çığırın da Allah’ın lütfü ile aktığını görecek, ümit dünyamız çiçeklenecektir.”Allah nurunu tamamlayacaktır” ayeti daha bir kuvvetle içimizde şavklanacaktır
Sayfa: 1

Kemal Kalpten Başlar
İnsan kemale aşık bir varlıktır. O’nun mükerremliği de kemale olan aşkından ileri gelmektedir. O kemale kalbiyle ulaşır. Zira bütün düşünce ve davranışların karara dönüştüğü, büyüyüp geliştiği yer kalbtir. Vücudun en uç noktalarına kan pompalayıp canlılık ve hareket getirdiği gibi düşünceleri hareketlendiren, davranışları şekillendiren ve yönlendiren de kalbtir. Kalbin tasdik ve kararı olmadan yapılan işler, zevksiz ve gönülsüz işlerdir. Gönülsüz yenen aşın ise, ya karın ya da baş ağrıtacağı ata sözlerimiz arasına girmiştir. Günlük hayatta çokça kullandığımız “Bu işe gönlüm yattı”, “Buna içim ısınmadı” gibi cümleler kalbin insanın hayatındaki etkisinin ifadeleridir.
Prof. Dr. İsmail L. Çakan

23 YIL ÖNCE
1997 Şubat Sayı: 132
M. Sami Ramazanoğlu Hazretlerinden Hatıralar
* Kayseri’nin manevi büyüklerinden merhum Şaban Kavafoğlu’ndan dinlemiştim. Esat Efendimiz Karaman vazifelisine bir mektup yazıyor ve onu merhum üstadımızla gönderiyor. O mektupta emirlerini bildirdikten sonra altına şu cümleleri ilave ediyor: “Hâmili mektûbum Sami evladımın edebine melekler gıbta eder. Mahviyeti benden fazladır.”

.....

 

Yazının Devamını Altınoluk Dergisinden Okuyabilirsiniz.

 

Yorum Yazın

Arşiv

TÜM YILLARI GÖR

Facebook