GÜCÜN KAYNAĞI RASÛLULLAH’TIR

0
Sayı: Ocak 2020

Abdullah b. Ömer şöyle anlatıyor: “Rasûlullah sallâllâhu aleyhi ve sellem tarafından gönderildiğimiz bir seferde düşman ile karşılaştığımızda dayanamadık ve geri çekildik. Birkaç kişi olarak geceleyin Medine’ye geldik ve kendimizi gizledik. Sonra ‘Peygamber’e varsak ve ondan özür dilesek daha iyi olur’ dedik. Böylece Peygamber’e gittik. ‘Biz kaçanlarız, ey Allah’ın Rasûlü’ dedik. Peygamber Efendimiz: ‘Hayır! Siz tekrar savaşa hazırlıklı gitmek için merkeze dönenlersiniz. Merkeziniz ve gücünüzün kaynağı benim!’ buyurdu.” 
(Mehmet Köprülü, 365 Sahabe Ölçüsü, Erkam Yayınları)


BİR KUL NASIL FAKİR OLUR?
Ebû Hâzim Hazretleri’ne: 
“–Servetin nedir?” diye sorduklarında:
“–İki şeydir; biri Allâh Teâlâ’dan râzı olmak, diğeri de insanlardan müstağnî kalmak.” demiştir.
“–Öyleyse fakirsin.” denilince de:
“–Yerler, gökler ve bunların arasındaki şeyler, Allâh Teâlâ’nın mülkü iken ve ben de O’nun muhlis bir kulu iken nasıl fakir olurum!” cevâbını vermiştir. 
Hakîkatte fakirlik, kalbin Hak’tan gâfil olmasıdır. Bir kalb, Cenâb-ı Hak ile beraberlik nîmetine sâhipse, dünyânın en zengini demektir. O’ndan uzak ise, en mahrûmudur. 
(Osman Nuri Topbaş, Faziletler Medeniyeti-I, Erkam Yayınları)


ÂHİRET VEBALİ
Ömer bin Abdülazîz, her gece kızlarına uğrar, hâl ve hatırlarını sorduktan sonra uyumaya giderdi. Bir gece yine onlara uğramıştı. Babalarının geldiğini duyan kızları, elleriyle ağızlarını kapatarak kapıyı açtılar. Ömer bin Abdülazîz, yanlarında bulunan mürebbiyelerine, niçin böyle yaptıklarını sorunca, şu cevâbı aldı: “–Yanlarında mercimek ve soğandan başka yiyecek bir şey yoktu. Soğan kokusu sizi rahatsız etmesin diye ağızlarını kapatıyorlar.” Onların bu zühd, edeb ve hassâsiyeti karşısında Ömer bin Abdüllazîz’in gözleri yaşardı ve kızlarına: “–Kızlarım! Sizin çeşitli ve güzel yemeklerle dünya nîmetlerine tâlip olmanız, babanız için bir âhiret vebâli olabilirdi.” dedi. 
(Osman Nuri Topbaş, Faziletler Medeniyeti-II, Erkam Yayınları)

............

 

 

Yazının Devamını Altınoluk Dergisinden Okuyabilirsiniz.

Yorum Yazın

Arşiv

TÜM YILLARI GÖR

Facebook