Mekke Mektubu

0
Sayı: Haziran 1986
Belde-i Emin, Mekke-i Mükerreme ve Kabe-i Muazzamadan "Altınoluk" dergisi mensuplarına dualar, selamlar.

Derginize, "ALTINOLUK" isminin seçilmesi tevhide işaret etmektedir. Bütün müminlerin kıblesi bulunan Kabe-i Muazzama ve onun bir parçası olan Altınoluk, müminler için birleşme noktası olarak yayınma devam etmesini Cenab-ı Mevlamızdan niyaz eder, mübarek olsun deriz.

Altınoluk Dergisi Umre'ye gelen kardeşlerimizle Harem-i Şerifte bize ulaştı, ismini aldığı Altınoluk'un karşısında okuduk, çok sevindik. Şükrettik Mevlamıza, dualar yaptık yazarlarımıza, çağrıda bulunduk okurlarımıza... Mîzab-ı Kabe altında Harem-i Şerifte, Hicr-i İsmail'de geliniz buluşalım, kaynaşalım, kucaklaşalım...

Kaldırdık kafamızı, gördük "ALTINOLUK"umuzu. Hafiften bir yağmur yağmaya başlamıştı. Metaftaki halılar, kaldırılmaya başlandı. Rahmet damlaları çoğalıyordu. Biz de tavafa başladık. Hacerü'l-Esved'de müminlerin kaynaştığını gördük. Hatim duvarının kenarından tavafımızı devam ettirirken, Kabe-i Muazzama'nın üstünde biriken ve Altınoluk'tan akan rahmet damlalarının altında birbirleriyle yarışırcasına toplanan gönül erlerinin, bir damla da bana isabet etsin diye çırpınışlarını seyrederek geçtik. "Bismillahi Allahu Ekber" diyerek Rukn-i Yemani'yi istilam ettik. Dualarla, niyazlarla, tavafımızı tamamladıktan sonra Makam-ı İbrahim'de iki rekat namazımızı kıldık. Rabbirnız kabul eylesin. Koştuk, Altınoluk altına. Açtık gönlümüzü. Rahmet damlalarının baktık tadına... Aman ya Rabbi! Hamdü senanın en güzeli senin katına...

Yağmur kesilmişti. Beytullah'ın üstünde biriken rahmet Altınoluk'tan akıyor. Hafif bir rüzgar da o rahmet damlacıklarını cömertçe Hicr-i İsmail'de toplanan müminlerin üzerine saçıyordu. Avuçlara düşen damlacıklar yüzlere gözlere sürülüyor. Ellerini yukarıya kaldırmış, kolları, kafası, alnı yüzü göğüsü Kabe duvarına yapışmış aşıklar, gözyaşları yağmura karışmış bir halde müjde arıyor rahmet diyarına..

Az geri çekildik, Altınoluk tarafındaki ıslanmış Kabe örtüsüne bakıyorduk, alt sağ kısımda altın işleme ile yazılmış "Ey Muhammed! Kullarıma Benim bağışlayan, merhamet eden olduğumu haber ver" Mealindeki ayet-i celileyi gördük.

Bu ayeti okuyor, ümitleniyoruz, hemen bir taraftan da ayet-i kerimenin orada yazılı olmayan, devamının mealini "Bununla beraber azabımızda can yakıcı bir azap olduğunu haber ver."

Hatırlıyor, "Mümin korku ile ümit arasındadır" fikrimiz perçinleşiyor.

Sonra gözümüzü az sol tarata çeviriyor "Doğrusu ben, tevbe eden, iman edip, salih amel işleyen sonra da hak yolda sebat gösteren kimse için Gaffarım. (Çok bağışlayıcıyım) mealindeki ayeti görüyoruz.

Bu iki ayetin üzerinde, Altınoluk'un altında şu mealdeki ayeti kerimeleri okuyoruz.

"Hacc (ayları) bilinen aylardır. İşte kim o aylarda haccı kendine farz eder ihrama girerse artık hacda kadına yaklaşmak, günah yapmak, kavga etemk yoktur. Siz ne hayır yaparsanız Allah onu bilir. Bir de Hac yahut ahiret için azık edinin. Muhakkak ki azığın en hayırlısı takvadır. Ey kamil akıl sahipleri, benden korkun.

Hacc mevsiminde ticaretle Rabbinizden rızık istemenizde bir günah yoktur, Arafat'dan dönüşünüzde meş'ari Haram'ın yanında Allah'ı zikredin. O, size nasıl hidayet ettiyse siz de O'nu öylece anın. Siz bundan evvel gerçek sapıklardandınız.

Sonra insanların döndüğü yerden siz de dönün. Allah'dan mağfiret isteyin. Şüphesiz ki Allah çok yargılayıcı, hakkıyle esirgeyicidir.

Bu duygularla "ALTINOLUK" dergisi kutsal topraklarda okunmaya, anlaşılmaya, ruhlara sindirilmeye gayret ediliyor. Mekke-i Mükerreme'de böyle, Ya Medine-i Münevverede... Nurlu SAHİBİ'nin (s.a.v.) ve nurlu sakinlerinin şehrinde...

Zuhuru perde olmuş zuhura

Gözü olan delil ister mi Nur'a.

Dergirniz ev ev dolaşıyor Mekke-i Mükerreme'de onu sohbetlerde hatta Arafat'da bir çay sohbetinde dergide yazısı olan bir abimiz, bizzat kendileri okudular, çok istifadeler ettik.

Ve şairin dediği gibi Altınoluğa:

Mizab-ı Kabesin, Katre-i Rahmet dolu her yanın

Belde-i emin'dir, Mekan-ı nüzülü Kur'anın

Beyhude değildir titrediği kıblenumanın

Fehmetmededir heybetini Beyti Huda'nın"

Duamız aylık dergilerle, haftalıklara ve günlük gazetelerimize ulaşmaya... ve her gazetemizde çeşitli dillerle bütün dünya milletlerine İslam'ın tebliğini yapmaya, gönüllere kalblere hitap etmeye muvaffak olmanızı Cenab-ı Hak'dan niyaz ederiz. Duanızı bekler, dualar ederiz.

Kutsal topraklardan selam ve hürmetlerimizle...

Yorum Yazın

Arşiv

TÜM YILLARI GÖR

Facebook