Vakıf İnsan Hacı Mustafa Kamer (k.s)

0
Sayı: Şubat 2008

Karaman’ın yetiştirdiği mümtaz şahsiyetlerden biri olan Hacı Mustafa KAMER Hakka yürüdü...

1927 tarihinde Karaman’da doğan Hacı Mustafa KAMER genç yaşta hıfzını ikmal etti. Esat Efendi Hazretleri (K.S.)’nin dergâhında yetişen Osman Efendi (Güleryüz) (K.S.) ve babası Hacı Rauf KAMER’den Arapça ve Belağat dersleri aldı. Babasının rıhle-i tedrisinde iken Esat Efendi Hazretleri (K.S.)’nin tasavvuf terbiyesi altında yetişti. İlk dersini de Sami Efendi Hazretleri (K.S.)’inden aldı. Sami Efendi Hazretleri (K.S.) Karaman’ı teşriflerinde genç yaşında ona mihmandarlık ederdi.

Babası Hacı Rauf KAMER’(K.S)in 1972 tarihinde vefatı ile Sami Efendi Hazretleri (K.S.) Karaman’da hizmet görevini ona verdi.

Hacı Mustafa KAMER Sami Efendi Hazretleri (K.S.)ni çok sever, onun menkıbelerini sık sık yadederdi. Ona olan muhabbetini kendi ifadeleri ile nakledersek:

“Sami Efendi Hazretleri (K.S.)ni çok severdim, ancak; “severim” sözü zarar verir diye “seviyorum” diyemedim. Sami Efendi Hazretleri (K.S.)nin ikamet ettiği sırada Medine-i Münevvere’ye umre için giden birisi ile selam gönderdiğimde, Sami Efendi Hazretleri (K.S.): “Kamerzade bizi çok sever, buyurmuşlar, bu bana yetti. Ayrıca “Kamerzade de çok sırlar gizli” buyurmuşlar ama ben bu sırların ne olduğunu anlayamadım, demiştir.

Hacı Mustafa KAMER sevenlerine verdiği manevi hizmet yanında onların her türlü dünyevi işlerinde de yol göstericilik yapmıştır.

Karaman ve çevresinin hayır işlerinde, İmam-Hatip Okulu, Kur’an Kursu, Cami v.b. dini yapıların teşekkülünde hep başı çekmiş, bu yönde birçok dernek ve vakfın kurulmasına önderlik etmiştir. Halen çevrede eğitim ve hayır işlerinde büyük hizmetleri olan Yunus Emre Kültür Vakfını da 1976 yılında 10 arkadaşıyla beraber kurmuştur.

Musa Efendi Hazretleri (K.S.)ni de çok severdi.

Bir umre ziyaretinde Musa Efendi Hazretleri (K.S.) ile yemekte iken Gönenli Mehmet Efendi (K.S.) teşrif eder. Onu ayakta karşılayan Musa Efendi (K.S.): “Efendim, geldiğinizi duyduk ama otelinizi bilmediğimizden ziyaretinize gelemedik, demesi üzerine Gönenli Mehmet Efendi:

- “Estağfirullah, sizin bizi ziyaretiniz değil, bizim sizi ziyaret etmemiz vaciptir” dediğini de sohbetlerinde sık anlatırdı.

Yaşı ilerledikçe birçok rahatsızlığa düçar olmasına rağmen bunlardan hiç şikâyetçi olmaz, Allah’ın rahmetine çok güvenirdi.

Birkaç senedir, “Ya Rab! Nedir bu hal? Bayram da geldi geçti, yoksa yine Muharrem mi geldi derdi. Yine bir Muharrem ayı içerisinde tedavi gördüğü hastanede 21.Ocak.2008 Pazartesi günü Hakka yürüdü. İ.Ethem Cebeci hocanın dediği gibi :

Kamer abi ufül etti Hakka yürüdü bu gün

Karaman’ı kapkara bulutlar bürüdü bugün

Cümlemizin başı sağ olsun,

ruhuna bir Fatiha üç İhlas.

Yorum Yazın

Arşiv

TÜM YILLARI GÖR

Facebook