Güzellik Ürünlerinin Çirkin Yüzü

Bilim adamları, test edilen makyaj ürünlerinin bir kısmında uzun süreli PFAS bileşiklerinin izine rastladı.

Yapılan yeni bir kimyasal analiz çalışması güzellik ürünlerinin arkasındaki çirkin gerçeği ortaya çıkardı: Birçok kozmetik ürünü PFAS adı verilen, oldukça zararlı olan ve uzun süre kalıcılığı devam eden kimyasallar içeriyor.

Perfloroalkil ve polyfluoroalkil maddelerinin kısaltması PFAS, temel olarak insan yapımı kimyasallardan oluşur.  Bu kimyasal grubu vücutta yıllarca, çevrede ise yüzyıllarca kalabilecek kadar dayanıklı binlerce kimyasal içerir. Bugün 4.700'den fazla PFAS bulunmaktadır. Bu kimyasallar insanlarda yüksek kolesterol, tiroid ve kanser gibi ciddi hastalıklara neden oluyor.

Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada da yapılan ilk geniş çaplı PFAS taramasında Notre Dame Üniversitesi’nden Graham Peaslee ve meslektaşları inceledikleri yaklaşık 200 ürünün % 52 sinde yüksek flor konsantrasyonunun olduğunu buldu. Bu ölçüm sonucu PFAS ın incelenen ürünlerde bulunduğunu gösteriyor. Çünkü flor PFAS için potansiyel bir belirteç.

Yüksek düzeyde flor içiren makyaj malzemeleri

Makyaj Malzeme Türleri

Test edilen ürün sayısı

Yüksek flor içeren ürünlerin yüzdesi

 Tüm dudak ürünleri (ruj, parlatıcılar vb.)

60

55%

 Sıvı Rujlar

42

62%

 Temel ürünler (sıvılar, kremler)

43

63%

 Kapatıcılar

11

36%

 Diğer yüz ürünleri (allık, bronzlaştırıcı vb.)

30

40%

 Maskaraların Tümü

32

47%

 Su geçirmez Maskaralar

11

82%

 Diğer göz ürünleri (göz farı, göz kalemi vb.)

43

58%

 Tets edilen kozmetiklerin tümünün sayısı

231

52%

Kozmetik ürünlerindeki PFAS kimyasalları deri tarafından emilebilir, yutulabilir ve yapılan makyajlar yıkandığında içme suyuna karışabilir.

Güzellik için kullanılan makyaj ürünleri insan sağlığı ve çevre için ciddi tehlike oluşturacak kimyasallar içeriyor. Bu ürünleri kullanırken hem kendimizin hem de yakınlarımızın sağlığını tehlikeye atmamak için bir kez daha düşünmek gerekiyor.

Yeni bir araştırma, potansiyel olarak zararlı PFAS kimyasallarının ABD ve Kanada makyaj ürünlerinde ne kadar yaygın olduğunu ortaya koyuyor. (AMY SHAMBLEN/UNSPLASH.COM)

Kaynak:

1-Maria TEMMING, Many cosmetics contain hidden, potentially dangerous ‘forever chemicals’, https://www.sciencenews.org/article/cosmetics-makeup-pfas-chemicals , Erişim:25.08.2021

2-Murat DOĞRU, PFAS Kimyasalları Nelerdir ve İnsan Sağlığına Nasıl Etki Ederler?, https://www.ecobuild.com.tr/post/2019/09/28/pfas-kimyasallar-c4-b1-nelerdir-ve-c4-b0nsan-sa-c4-9fl-c4-b1-c4-9f-c4-b1na-nas-c4-b1l-et , Erişim:25.08.2021

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle