Örümcek Ağının Yapısı Müziğe Çevrildi

MIT’de Çalışan Bilim adamları Örümcek Ağının Yapısını Müziğe Çevirdi

Örümcekler oldukça usta inşaatçılardır ve ürettikleri iplikçikleri hem yuva hem de avlanma alanı olarak 3 boyutlu bir yapıda tasarlayabilirler. Eğer örümceklerin dünyasına girebilseydik, örümceklerin oldukça karmaşık görünen ağları ve yaşamları hakkında birçok şey öğrenebilirdik. Bir grup bilim adamının yaptığı bir araştırma bunu mümkün kılacak gibi görünüyor. Araştırmacılar, örümcek ağının yapısını, daha iyi 3D yazıcıların üretiminden, türler arası iletişime ve çok ilginç müzik bestelerine kadar bir takım uygulamalara sahip olabileceğini rapor etti.

Örümcek ağları gibi doğal malzemelerden insan kaynaklı olmayan müzik ritimleri ve melodileri çıkarılabilir mi diye merak eden projenin baş araştırmacısı Markus Buehler, “Örümcek ağlarının alışılmış insan deneyiminden çok farklı olan müzikal ilham için yeni bir kaynak olabileceğini” söylüyor.

Örümcekler pekiyi göremezler ve etraflarını farklı titreşimlere sahip frekanslarla algılarlar. Araştırmacılar doğal bir örümcek ağını lazerle taradılar ve ardından örümcek ağının 3D yapısını yapılandırmak için bilgisayar algoritmaları kullandılar. Ekip, örümcek ağının tellerine farklı ses frekansları atadı ve melodiler oluşturmak için ağın 3D yapısını temel alan desenlerde birleştirilen "notalar" oluşturdu. Ayrıca, üretilen bu seslerin yardımıyla sanki bir örümcek ağının içindeymiş gibi hissettiren sanal gerçeklik ortamı oluşturuldu.

Araştırmacılar örümceğin ağları nasıl inşâ ettiğini anlamak için, yapım aşamasında olan bir ağı taradı. Bu şekilde bir ağın adım adım yapılışının araştırılması, örümcekleri taklit eden ve benzerlerinden daha iyi üç boyutlu yazıcıların oluşturulmasının önünü açabilir.

Ekip ayrıca örümceklerle kendi dillerinde nasıl iletişim kurabileceklerini de araştırıyor. Bir örümceğin diğer örümceklerle iletişim kurma veya karşı cinse kur yapma gibi farklı etkinlikleri gerçekleştirdiklerinde üretilen ağ titreşimleri kaydedildi. Bir makine öğrenme algoritması kaydedilen frekansları sınıflandırdı. Buradan yola çıkarak yapay sinyaller üretmeye çalışan ekip örümcekleri belirli ritim veya titreşim kalıplarına maruz bırakarak iletişim kurmanın ve onların davranışlarını etkilemenin mümkün olup olmadığını araştırıyor.

Bir örümceğin dilini anlayabilmenin insanları diğer canlılara karşı daha hassas mı, yoksa üretilecek yeni teknolojilerle daha tahripkâr mı yapacağı ise şimdilik merak konusu.

Kaynaklar

1.MIT Scientists Translated the Structure of a Spider Web Into Music – Watch & Listen, https://scitechdaily.com/mit-scientists-translated-the-structure-of-a-spider-web-into-music-watch-listen/ Erişim: 19.05.2021

Müziğe dönüştürülen örümcek ağ yapısını dinlemek için, https://www.youtube.com/watch?v=s4QtAQhdU2I

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle