Dünya 1 Milyar Ton Gıdayı İsraf Etti

Birleşmiş Milletlerin 2019 yılı için yeni yayınlanan geniş kapsamlı raporuna göre dünya genelinde yaklaşık 1 milyar ton gıda israf edildi. Bu miktardaki gıda, dünya nüfusuna bölündüğünde kişi başına yıllık yaklaşık olarak 121 kilogram gıda düşüyor. İsraf edilen yaklaşık 1 milyar tonluk gıda 2019 yılındaki Dünyanın toplam gıda tüketiminin %17 sini oluşturuyor.

Her yıl yaklaşık 690 milyon insan açlıktan etkileniyor ve 3 milyardan fazla insanın sağlıklı beslenmeye parası yetmiyor. Bu arada, kayıp ve israf edilen yiyecekler, küresel sera gazı emisyonlarının yüzde 8 ila 10'unu oluşturuyor. Birleşmiş Milletler Çevre Programı ve Birleşik Krallık merkezli bir çevre yardım kuruluşu olan WRAP tarafından 4 Mart'ta yayınlanan Gıda Atığı İndeksi Raporu 2021'e göre, gıda israfını azaltmak bu sorunların her ikisini de hafifletebilir.

Araştırmacılar 54 ülkeden gıda atığı verilerini analiz etti. Atıkların çoğu (% 61 oranında) evlerden kaynaklanıyor. Restoranlar gibi yemek hizmetleri sunan mekânlar, küresel gıda israfının yüzde 26'sını oluştururken, süpermarketler gibi perakende satış mağazalarının israftaki payı ise yüzde 13. Araştırma sonucunda, şaşırtıcı bir şekilde, gelir düzeyi ne olursa olsun, gıda israfının neredeyse tüm ülkeler için önemli bir sorun olduğu tespit edildi.

Araştırmalar sonucu ortaya konan rapor her ne kadar geniş kapsamlı olsa da bazı noktada eksiklikler taşıyor. Araştırmaya konu olan 54 ülke dünya nüfusunun %75 ini oluşturuyor ve yalnızca 23 ülkede gıda sektörü ve perakende hizmetleri için israf tahmini yapıldı. Rapor israf edilen yiyeceklerden potansiyel olarak yenilebilir olanlarla yumurta kabuğu veya kemik gibi yenilemez olanlar arasında bir ayrım yapmıyor. Ayrıca fiyatların düşmesini engellemek ve daha çok para kazanmak için hem yerel hem de küresel ölçekte gıdaların çöplere döküldüğünü düşündüğümüzde problem çok daha katmerli hale geliyor.

Küresel ısınma, Covid-19 salgını dünya gündemini meşgul ederken, en az bu sorunlar kadar büyük olan gıda israfı da ele alınmayı bekliyor.

Kaynaklar:

1. Rachel Fritts, https://www.sciencenews.org/article/food-waste-climate-world-united-nations-1-billion-metric-tons-2019 , Erişim:05.09.2021

 

 

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle