Seher: Dinimiz Diriliğimiz Olsun Diye

Biz bu dünyaya bir kitabı okuyup anlamaya ve onun gösterdiği gibi yaşamaya geldik. Kitabın muallimi Rabbimizdir. Hayat bu kitapla buluşma fırsatı, Rasûlullah Efendimiz bu kitabın fiîlî örneğidir. O’nun ahlâk-ı hamîdesi, Kur’an’ın canlı tefsiri olarak gönüllere ve zihinlere kaydedilmiş ve bu kayıtlar hem sadırlar, hem de satırlar vasıtası ile bugüne kadar intikal etmiştir. Sünnet bir hayat tarzı olarak bu kayıtların mecmuudur. Kuşlar gibi uçup giden günler Kur’ân ve Sünnet’ten azami istifade için elimizdeki fırsatlardır.

Şüphesiz Kur’ân ve Rasûlullah Efendimizin aziz hatırası ile buluşmanın her vakti makbul ve mübarektir. Ama gecenin son üçte birlik zamanı olan seher vaktinin azami istifade için en müsait dilim olduğu bizzat Kur’ân’ımızda şöyle ifade edilmiştir: Muhakkak ki, gece ibâdet etmek, zihin, kalp ve ruh üzerinde çok tesirli; okuma, okunanı dinleme ve anlama bakımından çok daha verimlidir. (Müzzemmil, 6) Seher vakti, anlayıp okumak ve muktezasınca yaşamak için geldiğimiz kitabın bizi yeniden inşası ya da kendi ahlâkı ile donatması için tespit edilmiş bir talim, tedris ve tahsil vaktidir.

Seherdeki Kur’an mesaisi bir ahlâk aşısıdır. Muhayyel ya da musavver bir tespitten bahsetmiyoruz; seherin ahlâk inşasındaki rolü Allah Rasûlü Efendimizin bizzat hayatları ile sübut bulmuş müşahhas bir hakikattir. Kitabımızda portresi çizilen ideal insan bir ahlâk kahramanıdır ve bunun fiîlî örneği de Allah Rasûlü sallallahu aleyhi ve sellem efendimizdir. Kur’ân’ın kalbine indirildiği Rasûlullah Efendimiz’in ahlâkı, kitabımızın gergef gergef dokuduğu örnek bir ahlâktır ve yukarıdaki ayetin ifade ettiği veçhile seher vaktinin bereketli ikliminde yeşermiştir.

Seher vakti; teheccüdü, tilaveti, tesbihatı ve tefekkürü ile dinimizin Rasûl-i Ekrem Efendimizin bir sahabesine söylediği gibi cesedimiz, kanımız, etimiz ve iliğimiz olmasının en mükemmel vesilesidir. Bu sayımızda dinimizin diriliğimiz olmasında seher gıdasının tesirinin ne olduğunu işliyoruz. Biz seher gıdasının bir ahlâk aşısı olduğuna inanıyoruz. Bunu tecrübe ederek gereğini yerine getirmek sadece bizim değil insanlığın da muhtaç olduğu hakikatlerle bayındır hale gelmemizin yolunu açacaktır. “Seher Gıdası Ahlâk Aşısı” kapağımız bu yolda mütevazı bir katkı olma temennisindedir.

Üç ayların bereketli iklimindeyiz. Bu güzel zamanlar seher gıdasından istifade etmenin ve bu şekilde Rasûlullah Efendimiz’in övülmüş ahlâkından hisseler almanın en güzel fırsatlarıdır. Böyle bir seherde lütfedilmiş Miraç gecenizi tebrik ediyor ve başta namazlarımız olmak üzere bütün işlerimizde O’nu görüyormuş gibi bir şuur ve duyarlılığa erişmeyi niyaz ediyoruz. Dergimizin yeni tasarımını beğenmeniz ümidi ile bir sonraki sayımıza kadar Allah’a emanet olunuz efendim.

PAYLAŞ:                

Mehmet Lütfi Arslan

1972 yılında Vezirköprü’de doğdu. İlk ve orta öğrenimini Merzifon’da tamamladı. 1995 yılında Marmara Üniversitesi İngilizce İşletme bölümünden mezun oldu. Aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü’

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle