Mahalleyi Yakmak

Bu aralar güzelim mahallemizde bizden görülüp de şeytani eylem ve planlarla mahallenin adını kirletenlerin haberleri var. Gelişmeler, bunun nefsani bir hata olmasından öte önceden kurgulanmış bir “mahalle ezme operasyonu” olduğuna dair kanaati güçlendiriyor. Önce parlatılan, sonra da adice bir oyunla sahneden çekilenlerin çok da iyi niyetli olmadığı açık...

Anadolu’da “bir pire için yorgan yakmak” diye bir deyim vardır. Gece derin bir uykuda pirenin musallat olması sizi rahatsız edecektir. Ama bunun için çözüm, yorganı yakmak olmamalı… Hatta en önemlisi de pirenin o yorgana bulaşmasını engellemek ilk yapılacak iştir. Gerekli koruma ve ilaçlama yapılırsa böylesi bir sıkıntı yaşanmamış olur. Uykunuz da heder olmaz, yorgan da… Bu aralar güzelim mahallemizde bizden görülüp de şeytani eylem ve planlarla mahallenin adını kirletenlerin haberleri var. Gelişmeler, bunun nefsani bir hata olmasından öte önceden kurgulanmış bir “mahalle ezme operasyonu” olduğuna dair kanaati güçlendiriyor. Önce parlatılan, sonra da adice bir oyunla sahneden çekilenlerin çok da iyi niyetli olmadığı açık...

İyi niyetle bu tezgâhın içine düşmüş olanlar olabilir. Akıl ve imanları, peygamberlerin dışında hiç kimseye ismet sıfatının verilmediğini onlara da göstermeliydi…

Mahallede çıkan bu habis ur için hemen birileri “mahalleyi yakmak” için kibrit aramaya başladılar. Yapmayın ayıp oluyor ama… Bu mahalleye çok ihtiyacımız var. Asıl ortaya çıkan bu habis urlar nedeniyle daha çok muhtacız. Ama bunu yok etmek için mahalle yakılmaz. Siz insanların içindeki bu nefsani duyguları tamir etmez de bu mahalleyi yakarsanız onlar çöreklenecek yeni bir mekân bulurlar. Nereye kadar bu toptancılık?

Bir özeleştiri yapmak gerekir sanırım. Bizim bu urları, patlayıp çevreyi kirletmesinden önce tespit etmemiz ve gerekli ameliyatı yaparak çözüm bulmamamız gerekirdi. Bak bu doğru… Ama bu o kadar kolay olmuyor ki? Kalpleri bilen ancak Allah’tır. Önce nefsani bir hata olarak görülen işlerin sonradan bilinçli bir kurgu olduğu çıkınca durumlar daha da değişiyor.

Allah ve resulünün bildirdiği haramları helal etme yetkisi kimseye verilmemiştir. Hiçbir tarikatta haramlar mubah olmaz. Erkeklerin kadınlarla olan ilişkileri de açıklanmıştır. Bizde İslam’ın temel umdelerini öğrenmeden kendini bir yere bağlama alışkanlığı türedi. Böylesi şarlatanlar da gelenler ne kadar cahil olursa o kadar kolay ve korkusuz istifade edebileceğini bildiği için onların ilmi seviyesinin yokluğunu fırsat bildiler.

İslam adına birkaç uçtu kaçtı içerikli hikâye dışında başka bir tedrisi ve derinliği olmayanlardan uzak durmak Müslümanların görevi olmalıdır.

Sadece oraya gelenler kurtuluyorsa, rüyalarında peygamberler (a.s.) ve sahabeler sadece onların taraftarlarına görülüyorsa; orayı bir kurdun kemirmeye başladığını biz anlayacağız.

Bir sarık ve cübbe ile şeyh olan birisine düşerse yolunuz, çevresinde ne kadar ehli ilim ve ehli takva insan var onlara bakmalı… Bu yapının içinde İslam ilmihali bilgisinden bile mahrum, sürekli başını göğsünün üzerine eğerek dinleyen ve her seste ayrı bir keramet arayanlar varsa, uzak durmak için gecikmeyiniz.

Vermiyor ve sadece alıyorsa, aldıklarının hesabını ve gideceği yeri sadece kendisi biliyorsa, açık- şeffaf olmaktan uzaksa; bunu terk etmek bizim görevimiz olacak.

Tüm peygamberler, hayatını halkın önünde yaşamıştır. Onların gizli- saklı ve gizemli yönleri yoktur. Bir topluluk içinde iki kişinin aralarında fısıltı ile konuşmasını bile uygun bulmazdı.

Eğer bu mahallede takıldığınız birisi sizi özel bir renk veya şekildeki kıyafetle İslam ümmetinden ayırıyorsa, “siz özelsiniz” diyorsa uzak olmakta fayda var. Allah’ın habibi, Müslümanları gayri Müslimlerden ayırmak için alametifarika kullanmıştır. Ama bir ümmet havuzu içinde özel olan, ayrıcalıklı yapı ve görüntüye bürünen kim varsa mesafeli olmakta fayda olacaktır. Siz bu mahalleyi tanıyorsunuz. Bu mahalle içindeki bir veya birkaç yanlış simanın veya özel olarak yetiştirilmiş fesatçıların yüzünden yakılamaz. Keşke bir imkân olsa da bu mahallenin önde gidenleri ve girip çıkanları denetlenebilse… Yanlışı olmayanın korkusu da olmaz…

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle