Hüdayi Ramazan Sevincini Dünyaya Taşıdı

Aziz Mahmûd Hüdâyi Vakfı, koronavirüs salgını nedeniyle buruk geçen mübarek Ramazan ayında, başta ülkemiz olmak üzere dünyanın dört bir köşesinde mağdur ve muhtaç yüz binlerce kişinin yanında oldu.

Aziz Mahmûd Hüdâyi Vakfı, koronavirüs salgını nedeniyle buruk geçen mübarek Ramazan ayında, başta ülkemiz olmak üzere dünyanın dört bir köşesinde mağdur ve muhtaç yüz binlerce kişinin yanında oldu. Üsküdar’ın manevi sultanı Aziz Mahmûd Hüdâyi Hazretleri’nin (1541‑1628) asırlar önce başlattığı “yoksulluk ve cehaletle mücadele” geleneğini insani yardım, sosyal-kültürel hizmetler, basım-yayın ve eğitim alanlarındaki faaliyetleriyle devam ettiren vakıf, “Rahmet ve Mağfiret İklimi Ramazan’da Paylaş ve Yaklaş” çağrısıyla hayırseverlerden topladığı bağışları Türkiye dâhil 40 ülkede ihtiyaç sahiplerine ve Kur’an talebelerine ulaştırdı.

Vefa Sosyal Destek Hareketine Katıldı

Hüdayi Vakfı, Ramazan öncesi tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınına karşı evlerinden çıkamayan, yalnız yaşayan 60 yaş üstü, engelli ve kronik rahatsızlığı olan vatandaşlara yönelik başlatılan vefa sosyal destek hareketine katıldı. Vakıf bu kapsamda evlerinden çıkamayan yaşlıların ve kronik rahatsızlığı olan hastaların gıda ve hijyen gibi temel ihtiyaçlarını karşıladı, saha uzmanları ve gönüllüleriyle birlikte market alışverişlerini gerçekleştirdi.

Yurtiçi Yardımlarını Artırdı, İstanbul’da ve Anadolu’da Binlerce Aileye Ulaştı

Hüdayi Vakfı, İstanbul’da her ay düzenli olarak dağıttığı erzak paketini Ramazan’a özel içerikleriyle hazırladı. Ramazan kumanyası ile birlikte nakdi yardımları dul, yetim, engelli ve koronavirüs salgını nedeniyle işsiz kalan 8 bin aileye saha uzmanlarıyla kapılarına kadar bizzat ulaştırırken, gönüldaşlarının kurmuş olduğu dernek ve vakıflar aracılığıyla Edirne, Kırşehir, Konya, Kütahya, Şanlıurfa, Diyarbakır, Şırnak ve Türkiye’nin daha birçok ilinde tespit ettikleri ihtiyaç sahiplerine Ramazan yardımında bulundu.

Sağlık Çalışanlarını da Unutmadı

Koronavirüs ile mücadelede canla başla hizmet eden sağlık çalışanlarına İstanbul’daki yurtlarını tahsis ederek onların barınma, yemek-ikramlar, temizlik vb. tüm ihtiyaçlarını karşılayan Hüdayi Vakfı, Uluslararası GENÇ Derneği ile organize ettiği gönüllülük faaliyetiyle Ümraniye ve Haydarpaşa Eğitim ve Araştırma Hastenesi sağlık çalışanları için hoş bir sürpriz yaptı. Sağlık çalışanlarının büyük gayretlerine küçük bir teşekkür nişanesi olarak, çikolata ve kuruyemiş gibi ikramlar, çiçek ve dergiden oluşan hediye setleriyle hastanelerde takdim edildi. Vakıf ayrıca Ramazan boyunca İstanbul’daki 112 acil çalışanlarına sıcak iftar yemeği ve sahurluk ikramında bulundu.

1 Ramazan 1441, İdlib’te Hüdayi Mescidi İbadete Açıldı

Türkiye’de camilerin geçici olarak ibadet kapalı olmasıyla mahzun olan gönüller Ramazan’ın ilk günü İdlib’te Hüdayi Mescidi’nin açılmasıyla bir nebze de olsa ferahladı. Hüdayi Vakfı, Türkiye Diyanet Vakfı işbirliğiyle Suriye’de açtığı mescitlere bir yenisini daha ekledi. İdlib’in Deyr Hasan bölgesinde imar ettiği Hüdayi Mescidi Ramazan’ın ilk günü ibadete açıldı. 300 kişilik cemaat kapasitesine sahip, bitişiğinde ayrıca bir Kız Kur’an kursu inşa edilen Hüdayi Mescidinin, bölgede geleneksel tarzda dini eğitim hizmeti veren yaklaşık 50 Kur’an halkasının merkezi olması bekleniyor.

Mazlum Coğrafyalara ve Mahrumiyet Bölgelerine Yardımlarını Sürdürdü

Hüdayi Vakfı bu yıl da yurt dışı Ramazan yardımları kapsamında, dünyanın dört bir köşesinde sel, deprem, açlık, kuraklık, salgın hastalık gibi doğal afetlerin ve iç karışıklıkların yaşandığı mazlum coğrafyalara ve ihtiyacın en fazla olduğu mahrumiyet bölgelerine el uzatmaya devam etti. Hayırseverlerin zekât, erzak paketi, iftar, fitre ve fidye emanetlerini, ilgili ülkelerdeki müesseseleri ve yereldeki paydaş kuruluşları aracılığıyla ihtiyaç sahipleri, savaş mağduru mülteciler ve Kur’an talebeleri olmak üzere yüz binlerce muhtaca ulaştıran vakıf, Ramazan’ın bereketini ve kardeşlik iklimini dünyanın dört bir köşesine taşıdı. Salgın nedeniyle toplu iftar yemeği organizasyonlarını bu yıl gerçekleştiremeyen Hüdayi Vakfı, iftar-fitre-fidye için yapılan bağışları iftariyelik yemek dağıtımı veya nakdi yardım olarak 40 ülkede mağdur ve mazlumlara ulaştırdı.

 

“Meçhulden meçhule giden yardımlar,
onlardan geri gelen dualar vardır”

Tanzanya Ülke Koordinatörü Musab Demirlenk: Öyle evler görüp, öyle insanlara dokunuyoruz ki, bazıları kapılarına bıraktığımız erzak paketlerinin ne olduğunu ilk anda anlayamıyorlar. İçini açıp baktıklarında gözleri doluyor, dakikalarca dua ediyorlar. Bazen şöyle düşünüyorum: Tanzanya’nın başkentine on saat mesafede yedi bin kilometre uzaklıkta en ücra bir köyünde yaşayan, hiçbir şeyi olmayan 65 yaşındaki bir insana Anadolu’nun bir şehrinden belki de bir köyünden gönderilen yardımlar ne güzel bir yardımlaşma örneğidir. Sonra şu sözü hatırlıyorum: Meçhulden meçhule giden yardımlar, onlardan geri gelen dualar vardır.

 

“Morolu Yetimler
Türkiye’ye Dua Ediyor”

Hüdayi Vakfı’nın Filipinler’deki yardımlarını organize eden paydaş kuruluş temsilcisi Dr. Mehmet Rıza Derindağ;Mazlum coğrafyalardan biri olan Filipinlerin güneyinde, Moro bölgesinde yaşayan yetimler, “bu zor dönemde bize kimseden yardım gelmez” diye düşündükleri bir anda Hüdayi Vakfı vesilesiyle Türkiye’den yardım geldiğini gördüklerinde “Yarabbi, bütün musibetlerden, dert ve belalardan Türkiye’yi muhafaza eyle” diyerek haykırdılar.

 

“Yardımlar hidayetlere vesile oluyor, ülkemizin algısını düzeltiyor”

Kamerun Ülke Koordinatörü Halit Yasir Özoğul: Yapılan yardım faaliyetleri bazen buradaki insanların hayatlarında en kritik kırılmalara sebep olabiliyor. Öyle ki, eğitim faaliyetlerimiz ve insani yardımlar hem gayrimüslimlerin Müslüman olmalarına vesile oluyor hem de ülkemize bakışı olumlu yönde etkiliyor. Yardımların etkisiyle insanlar kendi medyalarında Türkiye aleyhine çıkan haberlere kızar vaziyete geldiler.

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle